
Składając zamówienie POWYŻEJ 1000 zł transport kurierem GRATIS !

- Lampa stojąca w stylu loft Albi 5145/LP
- Lampka stołowa w stylu loftowym Albi 5145/LN
- Kinkiet biały loftowy Albi 5145/K
- Duża lampa biała w stylu loftowym Albi 5145/6
- Lampa loftowa z kloszami z drutu Albi 5145/3
- Lampa z kloszem z drutu w kształcie kuli Albi 5145/1
- Lampa stojąca w stylu loft Albi 5144/LP
- Lampka stołowa w stylu loftowym Albi 5144/LN
Abażury
Abażury do lamp stojących i wiszących

Abażur to ozdobna materiałowa osłonka zakładana na lampę lub na żatówkę. Abażur miękko rozprasza światło i dodaje lampie elegancji i wyjątkowego stylu. W naszym sklepie oferujemy najlepszej jakości abażury do lamp oraz gotowe lampy z abażurami, w których wszystkie osłonki wykonane są z różnobarwnych tkanin podklejonych od środka specjalną pleksą, odporną na wysokie temperatury. W ofercie mamy abażury okrągłe do lamp stojących i wiszących, abażury stożkowe do żyrandoli i abażury lampek nocnych.
Abażury do lamp w różnych stylach, rozmiarach i kolorach
Zachęcamy, by co jakiś czas odmienić swoją lampę nowym abażurem. Efekt tej prostej zmiany jest zaskakujący. Klasyczny żyrandol czy kinkiet, wyposażony np. w dwa komplety abażurków, raz może stać się unikalną ozdobą świąteczną, to znów wiosennym, jasnym akcentem w eleganckim pomieszczeniu.
Do zakupionej u nas lampy możecie dobrać eleganckie abażury naszej produkcji, które będą stanowiły ciekawy dodatek do wystroju pomieszczenia. Oferujemy szeroki wybór kloszy: abażury czarne, abażury białe i klosiki w wielu innych kolorach i w rozmaitych kształtach.
Jak wybrać odpowiedni abażur?
Wybierając abażur należy wziąć pod uwagę wielkość lampy. Nie może on być zbyt duży w stosunku do podstawy czy stelaża lampy. Abażur do lampki nocnej powinien być niewielki, z kolei duża stojąca lampa wymaga większego klosza, który nie będzie ograniczał pola światła. W naszym sklepie oferujemy abażury do lamp stojących i abażury do lamp wiszących.
Dlaczego warto wybrać lampę z abażurem?
Klosz dodaje lampie i wnętrzu elegancji, nic więc dziwnego, że niezmiennie rośnie grono zwolenników abażurów designerskich, wykonanych np. z tkanin luksusowych. Oprócz funkcji dekoracyjnej abażur spełnia ważne zadanie użytkowe - chroni nasz wzrok przed nadmiarem światła. Abażur nałożony na żarówkę miękko rozprasza i tłumi światło, które staje się przytulne, ciepłe i sprzyja atmosferze wypoczynku i relaksu w pomieszczeniu.
Z czego wykonany jest abażur?
Abażury materiałowe składają się z metalowego stelaża i okrywającej go tkaniny. Materiały i lamówki, wykorzystane do wykończenia naszych kloszy, są sprowadzane z Holandii i Hiszpanii, z firm, które są największymi producentami tkanin do produkcji abażurów. Materiał na abażury jest trwale połączony z folią (pleksą), jest niepalny, wytrzymuje bardzo wysokie temperatury i posiada potwierdzające to certyfikaty. Tkanina znajduje się z zewnętrznej strony abażurka, natomiast plexa jest od wewnątrz. W zależności od koloru i faktury użytej tkaniny pleksa może być biała lub transparentna.
Jak wyczyścić abażur?
Abażur należy najpierw odkurzyć miotełką lub pędzelkiem, a następnie bardzo delikatnie przetrzeć jego powierzchnię lekko wilgotną ściereczką. Gdyby zdarzyło się tak, że abażur się zniszczy (lub znudzi), to zawsze można dokupić u nas taki sam model w tym samym lub nieco innym kolorze.
Jak zrobić abażur?
Gdy przyjrzymy się konstrukcji abażuru, to wyda nam się ona rzeczą dość łatwą do samodzielnego wykonania. Czy rzeczywiście tak jest? Oto uproszczony proces wykonania abażuru na lampę, jednak decyzję, czy zrobić to samemu, czy lepiej kupić abażur od producenta, pozostawiamy Państwu :)).
Na początek wybieramy tkaninę/płótno w kolorze, ze wzorem i fakturą materiału, na jakich nam zależy. Dokonując wyboru materiału na abażur trzeba pamiętać, że ciemny, gruby materiał będzie przepuszczał mało światła, a strumień światła żarówki będzie się wydostawał tylko poza kształt klosza. Wybrany materiał na abażur musimy nakleić na laminat-pleksę, który usztywni materiał i będzie go chronić przed wysoką temperaturą. Laminat do abażurów najczęściej jest bezbarwny, biały lub złoty i ważne, aby był niepalny.
Kolejny krok to stelaż, na który nałożymy materiał. Stelaż abażuru najczęściej tworzą dwa kółka z metalu o odpowiedniej średnicy. Jedno z kółek dodatkowo powinno być wyposażone w uchwyt do mocowania żarówki, może to być metalowy klips na żarówkę lub oprawka. Jeśli mamy już materiał trwale połączony z laminatem i stelaż, kolejną czynnością będzie wycięcie z materiału odpowiedniego kształtu abażuru - w formie cylindra lub stożka - i precyzyjne wklejenie go wokół kółek stelaża. Drobne ślady po klejeniu lub nierówności pozostałe na brzegach maskujemy lamówką, która dodatkowo usztywni i wzmocni miejsca, w których materiał łączy się z drutem. Nasz abażur stożkowy jest gotowy. Samodzielne wykonanie abażuru z pewnością wymaga cierpliwości, odrobiny wyobraźni i zdolności manualnych. Można próbować samodzielnie go stworzyć, można też powierzyć wykonanie fachowcom, a samemu skupić się jedynie na wyborze koloru, rozmiaru i i kształtu abażuru.
Abażur - jak mówią inni?
Język angielski – lampshade, język niemiecki – Lampenschirm, język francuski – abat-jour. Etymologia słowa abażur pochodzi od francuskiego rzeczownika jour - “dzień” i czasownika abattre – “zburzyć”, “zabić”, a więc dosłownie “zabijacz dnia”, “zabijacz światła”.
Wisząca na łańcuszku lampa oliwna, a także jej abażur, to ampla. W dawnym języku polskim abażury określano także terminem “umbra” (z języka łacińskiego – “cień”).
https://encenc.pl/abazur/